TFC KIT - počáteční fáze [1]


jedno z aut na trati

Auta v depu čekají na závod. Auto týmu (VUT) Perseus je vlevo dole.




závodní trať


servisní zóna pro úpravy aut


technická kontrola před startem



startovní přípravy



VUT tým s úspěšným autem a “vítěznými” dresy


TFC - The Freescale Cup

Ing. Richter, Ph.D. UAMT FEKT VUT
TFC koordinátor pro FEKT VUT Brno

ve dnech 2.-5.4.2012 probíhalo v Praze finále soutěže TFC oblasti EMEA, kterého se jako jeden z 34 soutěžících týmů účastnil i tým z FEKT VUT Brno.

Soutěž The Freescale Cup je vyhlašovaná, organizovaná a podporovaná firmou Freescale. Jedná se o soutěž tříčlenných týmů v konstrukci modelu automobilu, který pomocí kamery sleduje čáru v různých situacích (rovná trasa, zatáčka, několik zatáček za sebou "sinus", přejezd přes zvýšenou část, tunel, přejezd přes hrboly).

Tým dostane od pořadatelů auto [2] s motory, mikrokontroler, výkonovou část pro motory a lineární kameru - v rozloženém stavu. Další rozšíření a přidání čidel je možné, je však již plně ve finanční režii týmů. Následně je nutné vymyslet HW a jeho uspořádání a doplnit kvalitním SW.

EMEA - jedná se o oblast Evropy, blízkého východu a Afriky. Na letošní ročník to měly nejdále týmy z Tomsku (Rusko) a Francie. Ve finále mohou být maximálně tři týmy z jedné fakulty a letos se účastnilo 34 týmů. Je potěšitelné, že pro první ročník (v oblasti EMEA) byla jako hostitel vybrána Česká republika - pořadatelství získalo ČVUT Praha. Pro zajímavost v Americe se účastnilo celkem asi 20 týmů, v Číně, kde již soutěž běží několik let (a je podporovaná v rámci výuky vládou) je týmů cca 1800 (přitom postoupit může jediný tým).

Jaký je průběh soutěže?

Je nutné sestavit tříčlenný tým (v začátcích možná i vícečlenný, jelikož náročnost skloubit soutěž se studijními výsledky donutily členy dalších týmů odstoupit ze soutěže). V týmu by neměl být nikdo „do počtu“, protože práce je dost a zvládnout všechna úskalí praktické aplikace je dosti náročné. Členové týmu musí studovat bakalářský program. Tým si vymyslí jméno a nahlásí se koordinátorovi (předběžný zájem v červnu, oficiální část akce začíná koncem srpna, koncem září je k dispozici HW). Letošní tým se jmenoval Perseus, což bylo osvěžující mezi názvy tvořenými zkratkami, popřípadě názvy odkazující na kapely či filmy, které většina ze zúčastněných (včetně poroty) nezná a nedocení. V týmu byli dva studenti UAMT a jeden student UTKO.

Dále následuje práce, která není jednoduchá a zabere tomu úměrný čas. Je třeba naladit a umístit světla, načíst data z kamery a zpracovat je. Dále umístit další čidla a vymyslet algoritmus sledování čáry. Pokud k tomu přidáte ovládání rychlosti (hnaná zadní náprava) a směru máte hotovo.

Jelikož z fakulty může postoupit jen omezené množství týmů (1-3 podle celkové účasti v regionu EMEA) musíte se zúčastnit fakultního kola - cca únor. Postupující z fakultních kol jedou v dubnu na EMEA kolo. Cestu si platí sami. Program, stravu a ubytování obstaral Freescale. Vítěz se kvalifikuje na celosvětové kolo, které se letos koná v USA - cesta je plně hrazena organizátory.

Za co jsou ceny?

Ceny byly vypsány za nejlepší video představující tým a universitu. [5]

Cena za nejlepší týmové oblečení (kterou vyhrál právě brněnský tým, díky provedení triček, a určitě přispělo i kvalitní video - obojí si studenti navrhli a připravili sami).

Dále za nejlepší realizaci modelu - k čemuž sloužil nejen model, ale také dodaná dokumentace, která musela splňovat parametry technické dokumentace, popisující vlastnosti, tvorbu a výsledky modelu.

Nejprestižnější cenou potom byla samozřejmě cena pro nejrychlejší model, který dojede do cíle. Soutěž se skládala z kvalifikace a finále - před oběma bylo možné testovat a ladit navržené algoritmy na závodní dráze. Každá část měla dvě nezávislé jízdy z nichž se počítal lepší čas. Jakékoli opuštění dráhy, nebo zastavení na trati znamená konec jízdy. Jelikož z kvalifikace nepostoupilo požadované množství týmů, byl navíc zařazen ještě rozjezd o tato místa.

Umístění týmu Perseus.

Brněnský tým byl prvním podle abecedy a soutěž tedy zahajoval. Povedly se mu obě jízdy, byť model drobně kličkoval což v testovacích kolech nepředváděl. Nicméně desáté míst z 34 účastníků mezi 14-ti týmy, které dokončily je skvělý výsledek (brněnský tým se skládá ze studentů druhého ročníku, což je proti třeťákům v ostatních týmech nevýhoda, ale zároveň příslib do příštího roku). Z dodatečné kvalifikace postoupily ještě dva týmy.

Finále se jelo v opačném pořadí, takže Brněnský tým soutěž ukončoval - v té době se již vědělo (díky odpadnuvším), že mu stačí dojet a bude devátý. Časy týmů ovšem napovídaly, že minimálně tři týmy by mohly být zdolatelné. Nastal však strhující závěr finále s mohutným potleskem pro brněnský tým. Ve snaze o rychlejší jízdu vyjel model v prvním kole z tratě a při následné druhé jízdě se zjistilo, že je poškozen. Zhruba v polovině trati takřka zastavil a naprosto minimální rychlostí se ploužil do cíle tlačen mohutným potleskem všech zúčastněných. Výsledkem tak byl konec soutěže ve skvělé atmosféře. Celkové deváté místo je pěkným výsledkem v konkurenci, která se zde sešla.

Dalším výsledkem je obrovská zkušenost pro soutěžící tým, který bude mít možnost v příštím roce opět soutěžit. Všichni soutěžící v to doufají, protože soutěž pro ně byla nejen přínosem ale také obrovským zážitkem. V závěru je nutné pochválit celkovou organizaci soutěže, která byla na velmi vysoké úrovni, od poskytnutí techniky až po skvělou organizaci finále.

Poděkování patří všem vyučujícím, kteří pomáhali týmu radami při konzultacích i v návrzích nových možností řešení, které je posunuly dopředu.



[1] stručný popis soutěže: http://www.freescale.com/files/University_Programs/FSL_Cup_Handout.pdf

[2] objednání HW: http://www.freescale.com/webapp/sps/site/prod_summary.jsp?code=TFC-KIT

[3] komunitní stránky soutěže: http://streetsmarts.freescale.com/group/thefreescalecupemea

[4] Freescale stránky soutěže: http://www.freescale.com/webapp/sps/site/overview.jsp?code=TFC_EMEA

[5] prezentační video týmu Perseus: http://www.uamt.feec.vutbr.cz/~richter/publikace/TFC/2012/FreescaleVideoBrnoUniversityofTechnology.mp4

Startovní listina

Výsledková listina